YHOA Superleague - 28 April 2019

White (5) (Length 1.70Km, Climb 40m)
1   Martha Preston   SYO   W10   27:15  16.0m/Km 
2   Elizabeth Broadest   AIRE   W10   29:07  17.1m/Km 
3   Alistair Broadest   AIRE   M10   30:10  17.8m/Km 
4   Alexander Fernandes   WCH   M10   32:42  19.2m/Km 
5   Louis Bryant   SYO   M10   49:27  29.1m/Km 
-------------- White Standard
 
Yellow (27) (Length 2.60Km, Climb 45m)
1   Caspar Reynolds   SYO   M12   14:32  5.6m/Km 
2   Charlotte Chapman   SYO   W10   14:46  5.7m/Km 
3   Ella Baxter   SYO   W10   17:15  6.6m/Km 
4   Rafferty Scrimshaw   SYO   M10   20:11  7.8m/Km 
5   Oliver Craggs   SYO   M12   20:34  7.9m/Km 
6   Isaac Oliver   SYO   M12   20:45  8.0m/Km 
7   Evan Jenkinson   SYO   M12   21:36  8.3m/Km 
8   John Doyle   SYO   M12   22:32  8.7m/Km 
9   Will Preston   SYO   M10   22:57  8.8m/Km 
10   Rhys Caudwell   SYO   M10   24:02  9.2m/Km 
11   Beth Sykes   SYO   W10   24:21  9.4m/Km 
12   Toby Townsend   SYO   M12   24:42  9.5m/Km 
13   Kai Harrison   SYO   M12   26:04  10.0m/Km 
14   Sofia Stephenson   SYO   W12   27:44  10.7m/Km 
-------------- Yellow Standard - 27:44
15   Olivia White   SYO   W12   28:00  10.8m/Km 
16   Annabelle Maltby   SYO   W12   29:34  11.4m/Km 
17   Ellen Ash   SYO   W10   31:35  12.2m/Km 
18   Alice Pieters   SYO   W10   32:49  12.6m/Km 
19   Rory Keen   SYO   M10   35:35  13.7m/Km 
20   Jack Baxter   SYO   M10   35:51  13.8m/Km 
21   Stanley Preston   SYO   M10   40:43  15.7m/Km 
22   Nathan Peel   SYO   M10   40:50  15.7m/Km 
23   Jago Reynolds   SYO   M10   47:42  18.4m/Km 
24   Pasco Reynolds   SYO   M10   47:45  18.4m/Km 
25   Freddie Holdsworth   SYO   M10   50:31  19.4m/Km 
26   Edward and Charl Byrne   HALO   M12   54:57  21.1m/Km 
27   Georgia Cook   HALO   W12   77:59  30.0m/Km 
 
Orange (10) (Length 2.80Km, Climb 50m)
1   Benjamin Townsend   SYO   M14   18:26  6.6m/Km 
2   Anna Todd   SYO   W12   20:16  7.2m/Km 
3   Oscar Peel   SYO   M12   24:02  8.6m/Km 
4   Ciara Keen   SYO   W14   24:11  8.6m/Km 
5   Ben Ash   SYO   M12   24:27  8.7m/Km 
6   Freddie Emmett   SYO   M14   25:32  9.1m/Km 
7   Robbie Lightfoot   SYO   M12   26:48  9.6m/Km 
-------------- Orange Standard - 27:39
8   Alice Stephenson   IND   W14   30:07  10.8m/Km 
9   Karen Cook   HALO   W50   42:20  15.1m/Km 
10   Harry Cook   HALO   M14   43:52  15.7m/Km 
 
Light Green (18) (Length 3.40Km, Climb 60m)
1   Matthew Morris   SYO   M16   27:06  8.0m/Km 
2   Conrad Reuber   SYO   M14   28:51  8.5m/Km 
3   Jamie Lightfoot   SYO   M14   29:58  8.8m/Km 
4   Alex Crawshaw   SYO   W14   30:13  8.9m/Km 
5   Freya Tryner   SYO   W12   32:08  9.4m/Km 
6   Imogen Pieters   SYO   W14   32:10  9.5m/Km 
7   James Bryant   SYO   M12   33:22  9.8m/Km 
8   Sam Todd   SYO   M14   33:34  9.9m/Km 
9   Dylan Jenkinson   SYO   M14   34:11  10.1m/Km 
10   Hannah Mather   LOG   W14   36:04  10.6m/Km 
-------------- Light Green Standard - 40:39
11   Naomi Thornton   SYO   W16   44:50  13.2m/Km 
12   Henry McDonald   SYO   M14   45:42  13.4m/Km 
13   Elspeth Jolly   HALO   W14   46:30  13.7m/Km 
14   Flora Jolly   HALO   W14   50:29  14.8m/Km 
15   Daniel Hill   SYO   M14   64:40  19.0m/Km 
16   Sue Chaney   HALO   W75   78:37  23.1m/Km 
17   John Chaney   HALO   M80   80:54  23.8m/Km 
18   Patricia Simmons   HALO   W65   87:00  25.6m/Km 
 
Very Short Green (6) (Length 3.10Km, Climb 50m)
1   Catherine Odell   EBOR   W80   58:27  18.9m/Km 
2   Richard Clark   EBOR   M70   59:13  19.1m/Km 
3   Joy Mellor   EPOC   W70   64:55  20.9m/Km 
4   Margaret Fountain   EBOR   W75   71:57  23.2m/Km 
5   Dawn Watson   EBOR   W75   74:35  24.1m/Km 
6   Kate Gymer   HALO   W65   76:42  24.7m/Km 
-------------- Very Short Green Standard - 87:40
 
Short Green (22) (Length 3.50Km, Climb 60m)
1   Tom Crowther   AIRE   M80   41:03  11.7m/Km 
2   Michael Smith   HALO   M75   41:09  11.8m/Km 
3   Bill Griffiths   EBOR   M65   43:19  12.4m/Km 
4   Wendy Carlyle   AIRE   W60   44:45  12.8m/Km 
5   Rod Shaw   EPOC   M80   46:45  13.4m/Km 
6   Gill Ross   EPOC   W70   47:18  13.5m/Km 
7   Wendy Taylor   CLOK   W60   47:20  13.5m/Km 
8   Christine Roberts   EBOR   W70   48:49  13.9m/Km 
9   Pam Brown   EBOR   W60   49:05  14.0m/Km 
10   Jim Mitchell   PFO   M75   51:00  14.6m/Km 
11   Mary Carrick   HALO   W70   51:33  14.7m/Km 
12   David Horn   EBOR   M70   51:43  14.8m/Km 
13   Jacqueline Edwards   HALO   W60   52:47  15.1m/Km 
14   Geoff Holmes   HALO   M70   54:04  15.4m/Km 
15   Jim Harrison   EBOR   M70   59:06  16.9m/Km 
16   Elspeth Hooton   CLOK   W55   60:13  17.2m/Km 
17   John Butler   HALO   M75   60:45  17.4m/Km 
18   Dorothy Smith   HALO   W70   61:06  17.5m/Km 
-------------- Short Green Standard - 61:34
19   Jenny Collyer   SOS   W70   65:09  18.6m/Km 
20   Ruth Ellis   DVO   W65   68:47  19.6m/Km 
21   Michael Wood   EPOC   M75   104:14  29.8m/Km 
22   Margaret Shaw   EPOC   W65   117:21  33.5m/Km 
 
Green (41) (Length 4.90Km, Climb 65m)
1   Euan Tryner   SYO   M16   31:52  6.5m/Km 
2   William Garnett   SYO   M16   38:08  7.8m/Km 
3   Sam Crawshaw   SYO   M16   39:40  8.1m/Km 
4   Martyn Broadest   AIRE   M45   42:16  8.6m/Km 
5   Megan Harrison   EPOC   W20   43:15  8.8m/Km 
6   Rod Williams   HALO   M70   44:37  9.1m/Km 
7   Michael Nell   RAFO   M65   44:54  9.2m/Km 
8   John Collyer   SOS   M70   46:20  9.5m/Km 
9   Samuel Doyle   SYO   M18   47:14  9.6m/Km 
10   Julie Couch   EPOC   W60   48:13  9.8m/Km 
11   Isabelle Hodgson   SYO   W18   48:34  9.9m/Km 
12   Roy Lindsell   EPOC   M75   48:50  10.0m/Km 
13   Robyn Stanyon   SYO   W50   49:27  10.1m/Km 
14   Karen Clark   EBOR   W60   49:45  10.2m/Km 
15   Lisa Broadest   AIRE   W40   49:56  10.2m/Km 
16   Steve Willis   EBOR   M65   50:15  10.3m/Km 
17   Markus Reuber   SYO   M50   50:50  10.4m/Km 
18   Chris Burden   AIRE   M70   51:30  10.5m/Km 
19   Helen Chan   HALO   W40   52:06  10.6m/Km 
20   Bronwen Doyle   SYO   W50   52:40  10.8m/Km 
21   Paul Simmons   HALO   M65   53:17  10.9m/Km 
-------------- Green Standard - 53:17
22   Roseanne Field   HALO   W55   53:23  10.9m/Km 
23   Ricardo Fernandes   WCH   M45   54:00  11.0m/Km 
24   Colin Drury   SYO   M70   54:22  11.1m/Km 
25   Joanne Nell   RAFO   W55   55:06  11.2m/Km 
26   Jill Smith   EBOR   W65   55:18  11.3m/Km 
27   Dave Skidmore   DVO   M70   55:23  11.3m/Km 
28   Ian Robson   EBOR   M65   56:51  11.6m/Km 
29   Jeffrey Baker   LOG   M65   59:34  12.2m/Km 
30   Jacky Dakin   SYO   W55   60:21  12.3m/Km 
31   Pete Shew   HALO   M70   60:23  12.3m/Km 
32   Jackie Barnes   CLARO   W70   61:28  12.5m/Km 
33   Peter Leake   LEI   M80   67:25  13.8m/Km 
34   Brian Mellor   EPOC   M75   68:10  13.9m/Km 
35   Pauline Wilson   SYO   W65   68:38  14.0m/Km 
36   Peter Watson   EBOR   M70   72:05  14.7m/Km 
37   Lorraine Reuber   SYO   W50   92:31  18.9m/Km 
38   Fred Ross   EPOC   M70   93:25  19.1m/Km 
39   Alex Gymer   HALO   M65   99:11  20.2m/Km 
   Brian Slater   HALO   M70   mp   
   Isobel Reuber   SYO   W18   mp   
 
Blue (33) (Length 7.00Km, Climb 100m)
1   Peter Tryner   SYO   M45   43:49  6.3m/Km 
2   Paul Taylor   SYO   M50   44:23  6.3m/Km 
3   Philip Johnston-Davis   RAFO   M45   45:04  6.4m/Km 
4   John Mather   LOG   M45   45:19  6.5m/Km 
5   Kim Baxter   SYO   W40   46:14  6.6m/Km 
6   Andy Sykes   DVO   M50   49:34  7.1m/Km 
7   Steve Whitehead   EBOR   M65   50:22  7.2m/Km 
8   Anne Maguire   AIRE   W35   51:21  7.3m/Km 
9   Andrew Ridgway   NOC   M55   51:43  7.4m/Km 
10   Emma Harrison   EPOC   W45   51:49  7.4m/Km 
11   Thomas Jarvis   RAFO   M20   54:17  7.8m/Km 
12   Tanya Taylor   LOG   W45   55:32  7.9m/Km 
13   Laura Harrison   EPOC   W18   57:12  8.2m/Km 
14   David Todd   SYO   M50   57:16  8.2m/Km 
15   Peter Harris   HALO   M60   57:22  8.2m/Km 
16   Tony Carlyle   AIRE   M65   57:57  8.3m/Km 
17   Ruth Ker   CLARO   W50   58:42  8.4m/Km 
18=   Keith Macdermott   EBOR   M70   58:47  8.4m/Km 
18=   Dean Field   HALO   M55   58:47  8.4m/Km 
20   Dave Brown   EBOR   M60   59:16  8.5m/Km 
21   David Harrison   EPOC   M45   59:36  8.5m/Km 
22   James Garnett   SYO   M50   61:24  8.8m/Km 
23   Jeff Harris   EBOR   M60   62:15  8.9m/Km 
24   Clive Wilson   SYO   M65   62:19  8.9m/Km 
25   Pauline Tryner   SYO   W45   62:34  8.9m/Km 
26   Ian Couch   EPOC   M70   65:11  9.3m/Km 
-------------- Blue Standard - 65:43
27   Paul Taylor   CLOK   M70   65:51  9.4m/Km 
28   Michael Burt   Red Roos   M60   68:57  9.8m/Km 
29   Sarah Haines   AIRE   W60   70:20  10.1m/Km 
30   John Marriott   LEI   M70   77:37  11.1m/Km 
31   Allen Barnes   CLARO   M75   81:56  11.7m/Km 
   Dennis Hooton   CLOK   M55   dnf   
   Amanda Crawshaw   SYO   W45   dnf   
 
Brown (6) (Length 9.30Km, Climb 135m)
1   Quentin Harding   CLARO   M55   56:08  6.0m/Km 
2   David Murgatroyd   AIRE   M21   63:31  6.8m/Km 
3   Peter Haines   AIRE   M65   66:58  7.2m/Km 
4   Karl Marshall   SYO   M50   69:03  7.4m/Km 
5   Craig Lucas   LOG   M21   71:47  7.7m/Km 
-------------- Brown Standard - 84:12
6   Mike Byron   HALO   M40   85:02  9.1m/Km