The timed out leg was not being subtracted from everyone, and so the results were not accurate until early evening on the 22nd. Apologies for any inconvenience.

20180421_Thirsk - 21 April 2018

G (18) (Length 2.70Km)
1   Daisy Rennie   WCOC   W12   19:35  7.2m/Km 
2   Vincent Townley   SN   M14   22:46  8.4m/Km 
3   Hannah Mather   LOG   W12   24:33  9.1m/Km 
4=   Ella May Rush   BOK   W12   24:52  9.2m/Km 
4=   Benedict Sanderson   NATO   M12   24:52  9.2m/Km 
6   Oscar Sanderson   NATO   M10   27:56  10.3m/Km 
7   Matthew McCreadie   DEE   M12   30:53  11.4m/Km 
8   Alexandra Garnett   SYO      39:03  14.5m/Km 
9   Elizabeth Rochester   CLARO   W45   40:02  14.8m/Km 
10   Lucy Townley   SN   W12   43:10  16.0m/Km 
11   George Rennie   WCOC   M10   59:00  21.9m/Km 
12   Oscar Brown   IND   M45   60:03  22.2m/Km 
13   Luke Phoenix   SYO   M12   60:52  22.5m/Km 
14   Joseph Meredith   EBOR      61:01  22.6m/Km 
15   Emily McCreadie   IND      82:06  30.4m/Km 
16   Rosalie Machin   HALO   W35   102:35  38.0m/Km 
   Jani Littler- Medina   SYO   M50   dnf   
   Daniel Meredith   EBOR   M40   mp   
 
E (51) (Length 3.60Km)
1   Christine Kiddier   BL   W65   30:39  8.5m/Km 
2   Janice Nisbet   ESOC   W65   30:53  8.6m/Km 
3   Tom Edelsten   CHIG   M75   32:12  8.9m/Km 
4   Liz Godfree   DVO   W70   32:58  9.2m/Km 
5   Miriam Rosen   SROC   W65   33:39  9.3m/Km 
6   Hilary Palmer   NOC   W70   35:07  9.8m/Km 
7   Kate Ingleby   DEE   W65   36:13  10.1m/Km 
8   Mary Nixon   SOC   W65   36:51  10.2m/Km 
9   Susan Stevens   AIRE   W65   36:52  10.2m/Km 
10=   Allen Barnes   CLARO   M75   37:48  10.5m/Km 
10=   Robert Verity   DEE   M75   37:48  10.5m/Km 
12   Margaret Dalgleish   ESOC   W65   38:20  10.7m/Km 
13   Karen Blackburn   BL   W70   38:48  10.8m/Km 
14   Glenys Ferguson   SROC   W65   41:10  11.4m/Km 
15   Guy Goodair   EPOC   M80   41:43  11.6m/Km 
16   Gill Ross   EPOC   W70   43:03  12.0m/Km 
17   Jean Payne   DEE   W65   43:46  12.2m/Km 
18   John Palmer   NOC   M70   44:27  12.3m/Km 
19   Barry Harrison   CLOK   M75   45:25  12.6m/Km 
20   Sheila Smith   EBOR   W70   46:00  12.8m/Km 
21   Judith Goodair   EPOC   W75   46:18  12.9m/Km 
22   Mary Carrick   HALO   W65   46:34  12.9m/Km 
23   Ruth Rhodes   SO   W75   46:39  13.0m/Km 
24   Jackie Barnes   CLARO   W70   48:03  13.3m/Km 
25   Hazel Bickle   WAOC   W65   48:14  13.4m/Km 
26   Marie Roberts   MDOC   W60   48:36  13.5m/Km 
27   John Butler   HALO   M75   48:49  13.6m/Km 
28   Sara Farrell   MDOC      48:54  13.6m/Km 
29   Jean Rostron   POTOC   W75   48:59  13.6m/Km 
30   Richard Moss   BL   M75   49:09  13.7m/Km 
31   Jackie Page   EPOC   W65   49:17  13.7m/Km 
32   Jean Lochhead   EPOC   W70   49:24  13.7m/Km 
33   Heather Smithard   KFO   W65   49:31  13.8m/Km 
34   John Evans   DEE   M80   49:40  13.8m/Km 
35   Patrick Davey   MAROC   M75   49:50  13.8m/Km 
36   Sue Levinson   EPOC   W60   50:12  13.9m/Km 
37   John Thompson   TVOC   M80   50:24  14.0m/Km 
38   Catherine Odell   EBOR   W75   52:20  14.5m/Km 
39   Shirley Moss   BL   W75   52:47  14.7m/Km 
40   Sue Bicknell   OD   W70   53:06  14.8m/Km 
41   Janet Todd   EBOR   W65   53:08  14.8m/Km 
42   Joan Selby   CLOK   W75   54:51  15.2m/Km 
43   Mike Hardy   CLOK   M80   57:10  15.9m/Km 
44   John Broadhead   WRE   M60   58:12  16.2m/Km 
45   Eileen Bedwell   CLOK   W85   66:15  18.4m/Km 
46   Ursula Oxburgh   WAOC   W80   68:54  19.1m/Km 
47   Helen Cox   AIRE   W65   73:40  20.5m/Km 
48   Clarissa Napier   CLOK   W80   75:35  21.0m/Km 
49   Patricia Simmons   HALO   W65   98:33  27.4m/Km 
   Donald Moir   LEI   M85   mp   
   Dorothy Smith   HALO   W65   mp   
 
F (30) (Length 3.80Km)
1   Frank Townley   SN   M16   21:40  5.7m/Km 
2   Anna Harris   DEE   W16   24:38  6.5m/Km 
3   Ellie Simmonds   LOC   W16   25:22  6.7m/Km 
4   Charlie Rennie   WCOC   M16   26:10  6.9m/Km 
5   Wilfrid Teasdale   WCOC   M14   26:24  7.0m/Km 
6   Dominic Green   CLOK   M16   26:36  7.0m/Km 
7   William Ellis   PFO   M14   26:38  7.0m/Km 
8   Adam Methven   BKO   M14   27:04  7.1m/Km 
9   Eleanor Ellis   PFO   W16   28:26  7.5m/Km 
10   Liam Green   CLOK   M14   28:43  7.6m/Km 
11   Joe Sunley   WCOC   M16   28:51  7.6m/Km 
12   Natalie Martin   CLOK   W16   29:05  7.7m/Km 
13   Luke Simmonds   LOC   M14   29:27  7.8m/Km 
14   Sophie Jones   HH   W16   30:30  8.0m/Km 
15   Pippa Smart   OD   W16   32:02  8.4m/Km 
16   Jonty Goodwin   WCOC   M16   32:14  8.5m/Km 
17   Sarah Darley   GO   W14   33:24  8.8m/Km 
18   Dominic Wathey   MDOC   M14   33:32  8.8m/Km 
19   Carys Thomas   WCOC   W16   33:46  8.9m/Km 
20   Toby Rochester   CLARO   M14   35:57  9.5m/Km 
21   Henry Teasdale   WCOC   M16   36:25  9.6m/Km 
22   George Martin   CLOK   M14   36:27  9.6m/Km 
23   Lucy Howlett   EBOR   W16   36:36  9.6m/Km 
24   Jim Bailey   BOK   M16   40:48  10.7m/Km 
25   Aimee Darley   GO   W16   42:11  11.1m/Km 
26   Josie Smart   OD   W14   45:30  12.0m/Km 
27   Anna Methven   BKO   W16   55:08  14.5m/Km 
28   Carys Phoenix   SYO   W14   59:55  15.8m/Km 
   Olin Davies   SLOW   M14   mp   
   William Garnett   SYO   M14   mp   
 
D (79) (Length 4.30Km)
1   Phil Smithard   KFO   M70   29:19  6.8m/Km 
2   Steve Ingleby   DEE   M65   29:28  6.8m/Km 
3   Mike Smithard   DEE   M65   30:06  7.0m/Km 
4   Bob Dredge   WCH   M65   30:16  7.0m/Km 
5   Mick Smith   HH   M70   30:23  7.1m/Km 
6   Don McKerrow   SLOW   M65   30:40  7.1m/Km 
7   Peter Gorvett   SYO   M70   30:52  7.2m/Km 
8   Bill Hanley   SYO   M65   32:10  7.5m/Km 
9   Richard Payne   EPOC   M65   32:42  7.6m/Km 
10   Douglas Henderson   RR   M65   32:52  7.6m/Km 
11   Doug Dickinson   DVO   M70   33:19  7.8m/Km 
12   Lindsey Knox   RR   W55   33:37  7.8m/Km 
13   Louise Dunn   LOC   W55   33:51  7.9m/Km 
14   Jill Blount   SO   W55   34:11  8.0m/Km 
15   Paul Ferguson   SROC   M65   34:48  8.1m/Km 
16   Michael Bickle   WAOC   M70   34:49  8.1m/Km 
17   Mike Godfree   DVO   M65   35:17  8.2m/Km 
18   Eileen Maxwell   RR   W55   35:24  8.2m/Km 
19   Colin Best   SYO   M70   36:30  8.5m/Km 
20   Jill Libby   CLOK   W60   36:34  8.5m/Km 
21   Mike Wimpenny   DEVON   M70   36:38  8.5m/Km 
22   Helena Crutchley   HALO   W55   36:45  8.6m/Km 
23   Michael Cox   AIRE   M65   37:06  8.6m/Km 
24   Mike Hampton   OD   M70   37:15  8.7m/Km 
25=   Brian Johnson   WIM   M65   38:20  8.9m/Km 
25=   Janet Cronk   WAOC   W60   38:20  8.9m/Km 
27   Mary Rack   NATO   W55   38:26  8.9m/Km 
28   Leslie Dalgleish   ESOC   M65   38:58  9.1m/Km 
29   Jim Prowting   TVOC   M70   39:06  9.1m/Km 
30   John Nuttall   SELOC   M70   40:14  9.4m/Km 
31   Dominic Simmonds   HALO   M20   40:16  9.4m/Km 
32   Norman Hall   DEE   M70   40:50  9.5m/Km 
33   Jacqueline Embrey   DEE   W60   41:33  9.7m/Km 
34   Chris Burden   AIRE   M70   41:49  9.7m/Km 
35   Tim O`Donoghue   SOLWAY   M65   42:13  9.8m/Km 
36   Andrew Payne   DEE   M65   42:33  9.9m/Km 
37=   Melanie Simmonds   IND   W55   43:10  10.0m/Km 
37=   Bill Griffiths   EBOR   M65   43:10  10.0m/Km 
39   Jeffrey Baker   LOG   M65   43:54  10.2m/Km 
40   Henry Marston   SYO   M70   43:55  10.2m/Km 
41   Gill Adams   AIRE   W55   44:06  10.3m/Km 
42   Mike Cope   CLARO   M70   44:37  10.4m/Km 
43   Debby Warren   NN   W55   44:42  10.4m/Km 
44   Arabella Woodrow   IND   W60   45:09  10.5m/Km 
45   Trevor Roberts   MDOC   M70   45:10  10.5m/Km 
46   Patricia Davies   NATO   W60   45:52  10.7m/Km 
47   Hazel Hindle   MDOC   W55   45:56  10.7m/Km 
48   David Rosen   SROC   M65   46:09  10.7m/Km 
49   Neil Croasdell   EPOC   M70   46:39  10.8m/Km 
50   Ruth Ellis   DVO   W65   46:57  10.9m/Km 
51   Alan Mullock   DEE   M70   47:45  11.1m/Km 
52   Steve Willis   EBOR   M65   48:13  11.2m/Km 
53   Caroline Potter   BOK   W55   48:32  11.3m/Km 
54   Jacqueline Edwards   HALO   W60   49:11  11.4m/Km 
55   Stephen Round   SELOC   M65   49:42  11.6m/Km 
56   Mary Vickers   HALO   W60   50:38  11.8m/Km 
57   Ian Robson   EBOR   M65   50:53  11.8m/Km 
58   Brian Slater   HALO   M70   53:11  12.4m/Km 
59   Peter Archer   CLOK   M70   53:18  12.4m/Km 
60   Les Smithard   KFO   M65   53:24  12.4m/Km 
61   Joanne Leigh   OD   W50   53:26  12.4m/Km 
62   Michael Smith   HALO   M70   53:27  12.4m/Km 
63   Peter Shew   HALO   M70   53:35  12.5m/Km 
64   Melinda Riley   SYO   W60   55:17  12.9m/Km 
65   Toria Wimpenny   DEVON   W60   55:57  13.0m/Km 
66   Paul Simmons   HALO   M65   56:08  13.1m/Km 
67   Rebecca Lloyd   EPOC   W50   56:59  13.2m/Km 
68   Rod Shaw   EPOC   M80   57:06  13.3m/Km 
69   Brian Davies   NATO   M65   57:22  13.3m/Km 
70   Vicky Thornton   MDOC   W55   59:13  13.8m/Km 
71   Helen O`Donoghue   SOLWAY   W55   59:16  13.8m/Km 
72   Fred Ross   EPOC   M70   61:58  14.4m/Km 
73   Carol Edwards   BL   W60   63:31  14.8m/Km 
74   David Nixon   SOC   M70   66:02  15.4m/Km 
75   Brian Yates   ESOC   M70   71:30  16.6m/Km 
   Christine Williams   SYO   W60   dnf   
   Stella Lewsley   BL   W60   mp   
   John Pullin   LOC   M65   mp   
   Fred Miller   NATO   M65   mp   
 
C (68) (Length 5.60Km, Climb 1719134920m)
1   Tim Tett   SYO   M55   37:30  6.7m/Km 
2   Mike Pedley   EPOC   M55   38:16  6.8m/Km 
3   James Crawford   GO   M60   38:28  6.9m/Km 
4   Brian Ward   HALO   M55   38:37  6.9m/Km 
5   Keith Tonkin   BL   M60   38:45  6.9m/Km 
6   John Embrey   DEE   M60   39:00  7.0m/Km 
7   Andrew Ridgway   NOC   M55   39:05  7.0m/Km 
8   Ian Maxwell   RR   M55   40:29  7.2m/Km 
9   Mark Simmonds   LOC   M55   41:08  7.3m/Km 
10   David Vincent   DVO   M55   42:07  7.5m/Km 
11   Tanya Taylor   LOG   W45   42:36  7.6m/Km 
12   Alan Honey   BOK   M55   42:39  7.6m/Km 
13   Steve Blount   SO   M55   42:56  7.7m/Km 
14   Michael Snell   OD   M60   43:26  7.8m/Km 
15   Andy Lewsley   BL   M60   43:40  7.8m/Km 
16   Paul Bradbury   SYO   M60   43:50  7.8m/Km 
17   Graham Capper   LOC   M60   44:07  7.9m/Km 
18   Derek Fryer   LOC   M60   44:13  7.9m/Km 
19   Andy Emmerson   OD   M60   44:26  7.9m/Km 
20   Timothy Evans   CLARO   M55   45:05  8.1m/Km 
21   Paul Turner   SELOC   M60   45:47  8.2m/Km 
22   Ian Ditchfield   MV   M60   45:59  8.2m/Km 
23   Heather Fellbaum   MDOC   W55   46:04  8.2m/Km 
24   Jane Anthony   SROC   W60   46:12  8.2m/Km 
25   Lucy Wiegand   SYO   W50   46:13  8.2m/Km 
26   Sal Chaffey   DVO   W50   47:17  8.4m/Km 
27   Fiona Forrest   RR   W40   47:23  8.5m/Km 
28   Sarah Bayliss   SPLOT   W50   47:55  8.6m/Km 
29   Roger Thomas   WCOC   M55   48:07  8.6m/Km 
30   Andy Ellis   PFO   M55   49:24  8.8m/Km 
31   Josie Stansfield   FVO   W45   49:54  8.9m/Km 
32   David Allison   STAG   M55   50:14  9.0m/Km 
33   Emma Harrison   EPOC   W45   50:28  9.0m/Km 
34   Lynne Thomas   WCOC   W45   50:31  9.0m/Km 
35   Patrick Murphy   BOC   M60   51:06  9.1m/Km 
36   Dawn Figg   HH   W45   51:29  9.2m/Km 
37   Christopher Wright   CLOK   M60   51:38  9.2m/Km 
38   David Potter   BOK   M55   52:40  9.4m/Km 
39   Helen Ellis   PFO   W45   52:49  9.4m/Km 
40   Lisa Methven   BKO   W45   53:03  9.5m/Km 
41   Ian Teasdale   WCOC   M55   53:19  9.5m/Km 
42   Cecilia Fenerty   MDOC   W50   53:34  9.6m/Km 
43   Ruth Harris   DEE   W45   53:58  9.6m/Km 
44   Margaret Jones   NGOC   W50   54:16  9.7m/Km 
45   Liz Phillips   OD   W50   54:59  9.8m/Km 
46   Elaine Sutton   DEE   W50   55:14  9.9m/Km 
47   Sharon Bowes   CLARO   W45   56:25  10.1m/Km 
48   Peter Harris   HALO   M60   56:35  10.1m/Km 
49   Natasha Conway   AIRE   W45   58:51  10.5m/Km 
50   Helen Rennie   WCOC   W45   59:09  10.6m/Km 
51   Dennis Hooton   CLOK   M55   61:09  10.9m/Km 
52   Clare Hanna   LOG   W50   61:20  10.9m/Km 
53   Amanda Cooper   EBOR   W50   62:13  11.1m/Km 
54   Jill Emmerson   OD   W50   62:18  11.1m/Km 
55   John Brewer   SROC   M50   62:38  11.2m/Km 
56   Angela Darley   GO   W45   64:11  11.5m/Km 
57   Rebecca McCreadie   DEE   W40   66:34  11.9m/Km 
58   Lesley Ward   SYO   W45   66:45  11.9m/Km 
59   Isla Mathieson   CLOK   W50   67:45  12.1m/Km 
60   Dianne Wright   CLOK   W50   68:43  12.3m/Km 
61   Kim Sanderson   NATO   W40   70:38  12.6m/Km 
62   Katie Howlett   EBOR   W45   73:06  13.1m/Km 
63   Catherine Wetherfield   WCOC   W50   82:55  14.8m/Km 
64   Henk Van Rossum   AIRE   M65   88:37  15.8m/Km 
65   Richard Goodwin   WCOC   M60   97:03  17.3m/Km 
   Alasdair Wilson Craw   NATO   M60   dnf   
   Rachel Wilson   CLYDE   W50   dnf   
   Barry Young   NN   M55   mp   
 
B (57) (Length 6.70Km)
1   Kevin Fielding   HH   M50   45:42  6.8m/Km 
2   Karl Marshall   SYO   M50   46:10  6.9m/Km 
3   Duncan Harris   DEE   M50   46:22  6.9m/Km 
4   Ben Stansfield   FVO   M50   46:40  7.0m/Km 
5   Martin Ward   SYO   M50   47:55  7.2m/Km 
6   Aislinn Prendergast   SYO   W21   50:03  7.5m/Km 
7   Laurence Townley   SN   M45   50:37  7.5m/Km 
8   Jamie Rennie   WCOC   M45   50:38  7.6m/Km 
9   Robert Gatenby   AIRE   M40   51:34  7.7m/Km 
10   Graeme Addison   CLOK   M50   51:51  7.7m/Km 
11   Francis Shillitoe   NATO   M40   51:54  7.8m/Km 
12   Ian Jones   NGOC   M50   52:09  7.8m/Km 
13   Mary Fleming   SYO   W21   52:38  7.9m/Km 
14   Chris McCartney   OD   M45   52:53  7.9m/Km 
15   Trevor Hindle   MDOC   M50   53:36  8.0m/Km 
16   David Wathey   MDOC   M50   54:58  8.2m/Km 
17   Dmitry Ushakov   LOK   M45   55:35  8.3m/Km 
18   Vicky Bailey   EBOR   W21   55:36  8.3m/Km 
19   John Methven   BKO   M45   55:56  8.3m/Km 
20   Tim Wiegand   SYO   M50   56:38  8.4m/Km 
21=   David Averill   EPOC   M50   56:51  8.5m/Km 
21=   Scott Bailey   BOK   M45   56:51  8.5m/Km 
23   Anne Maguire   AIRE   W35   59:06  8.8m/Km 
24   Gareth Phoenix   SYO   M40   59:59  8.9m/Km 
25   Tony Udris   SYO   M45   60:33  9.0m/Km 
26   John Mather   LOG   M45   60:42  9.1m/Km 
27   Tereza Maria Rush   BOK   W35   60:46  9.1m/Km 
28   Chris Littler   SYO   M50   61:58  9.2m/Km 
29   Helen Meredith   EBOR   W35   62:03  9.3m/Km 
30=   George Hare   NATO   M50   62:18  9.3m/Km 
30=   Nick Martin   CLOK   M45   62:18  9.3m/Km 
32   Robert Howlett   EBOR   M50   64:12  9.6m/Km 
33   Graham Lloyd   EPOC   M55   64:25  9.6m/Km 
34   Georgia Jones   NGOC   W20   65:26  9.8m/Km 
35   Paul Van Dam   HALO   M50   65:46  9.8m/Km 
36   Eleonora Crosignani   DUOC   W21   66:25  9.9m/Km 
37   Zuzka Strakova   DRONGO   W21   67:02  10.0m/Km 
38   Penny Bickle   EBOR   W35   68:24  10.2m/Km 
39   Iris Lueke   SLOW   W40   68:38  10.2m/Km 
40   Edward Mellor   SELOC   M45   69:09  10.3m/Km 
41   John Green   CLOK   M45   69:36  10.4m/Km 
42   James Garnett   SYO   M50   71:02  10.6m/Km 
43   Ian Farrell   MDOC   M35   71:12  10.6m/Km 
44   Julie Laverock   MDOC   W50   75:58  11.3m/Km 
45   Helen Bickle   WAOC   W35   77:11  11.5m/Km 
46   Victoria Todd   EBOR   W35   78:48  11.8m/Km 
47   Adam McCreadie   DEE      79:10  11.8m/Km 
48   Alexandra Hare   NATO   W18   80:08  12.0m/Km 
49   Tanya Cooper   EBOR   W18   82:30  12.3m/Km 
50   Christopher Cooper   EBOR   M50   85:48  12.8m/Km 
51   Charlotte Willis   AIRE   W21   86:36  12.9m/Km 
52   Keith Davies   SLOW   M50   88:51  13.3m/Km 
53   Rob Smart   OD   M50   92:16  13.8m/Km 
54   Livia Wright   CLOK   W18   95:46  14.3m/Km 
55   Fiona Petersen   DRONGO   W21   115:23  17.2m/Km 
   Steve Wilson   CLYDE   M50   mp   
   Gerry Garvey   BL   M50   mp   
 
A (18) (Length 8.00Km)
1   Leon Foster   AIRE   M35   44:31  5.6m/Km 
2   Andrew Stemp   DUOC   M21   48:23  6.0m/Km 
3   Ben Stevens   AIRE   M21   48:50  6.1m/Km 
4   Luke Piper   DUOC   M21   51:03  6.4m/Km 
5   Joshua Cooper   EBOR   M21   52:15  6.5m/Km 
6   Mark Bown   CLOK   M35   53:52  6.7m/Km 
7   Pauls Liepins   AIRE   M35   56:32  7.1m/Km 
8   Christopher MacKenzie   CLOK   M21   56:38  7.1m/Km 
9   Dave Murgatroyd   AIRE   M21   57:48  7.2m/Km 
10   Matthew Rochester   CLARO   M18   57:50  7.2m/Km 
11   Samuel New   DUOC   M21   58:05  7.3m/Km 
12   Alexander Machin   NATO   M21   61:10  7.7m/Km 
13   Graeme Ackland   INT   M55   64:02  8.0m/Km 
14   James Howlett   EBOR   M20   65:15  8.2m/Km 
15   Kevin Francis   EBOR   M35   69:18  8.7m/Km 
16   Daniel Figg   EBOR   M20   70:48  8.8m/Km 
17   Martyn Dean   CLOK   M55   75:49  9.5m/Km 
18   Michael Thompson   NN   M45   95:12  11.9m/Km